İkinci El Kitap Almanın 5 Avantajı

İkinci El Kitap Almanın 5 Avantajı

İkinci El Kitap Almanın 5 Avantajı

 


Sahaflık günümüzde etkisi azalmasına rağmen hala devam ediyor ve etkisi de azımsanmayacak derecede diyebiliriz. Hala birçok insan sahaflara gidiyor ve kitap ihtiyacını oralardan karşılıyor. İnsanlar bu eylemi bazen nostaljik bazen de aradığı ama bulamadığı eski basım bir kitabı temin etmek için yapıyor. Sahaf denince akla ilk olarak Kadıköy ve Beyazıt'taki sahaflar geliyor elbette. Bu semtteki sahaflar yıllardır orada ve hala insanlar bu sahafları dolduruyor. Bizde, bu kadar insanın bir bildiği var diyerek, sizelere ikinci el kitap almanın 5 avantajından bahsedeceğiz.
 


1. Tasarruf Etmek


İkinci el kitap alarak, bir kitabı piyasa fiyatının hemen hemen yarı fiyatına alabilirsiniz. Belki tek kitap için kayda değer olmayan bu tasarruf, düzenli kitap okuyucuları ve öğrenciler için uzun vadede etkili bir tasarruf yöntemi. Hatta eğer denk gelirseniz, çok aradığınız bir kitabı bazen bir lira gibi cüzzi bir fiyata bile bulabilirsiniz.

 

2. Altı Çizili Yerler

 

 

 

 

'Kitap okumak, geçmişteki insanlarla sohbet etmektir.' demiş bir düşünür. Peki iki kişinin ettiği bir sohbete üçüncü kişi katılsa daha iyi olmaz mı ? İşte tamda burada altı çizili yerler devreye giriyor. Kitabın önceki kullanıcısının altını çizdiği yerler, size o okuyucunun bakış açısını verir. Onunla aynı yerin altını çizmek istemek, aynı fikirde olduğunuz anlamına gelir. Yani, hiç tanımadığınız bir insanla; hiç görmeden,  konuşmadan, sadece çizgilerle konuşabiliyorsunuz. Tabi kitap kozmetiğine çok dikkat eden bir okuyucuysanız bu durum sizin için geçerli olmayabilir.

 

 3. Sosyal Etkileşim

 

 

 

Bir kitabı, kitapçıdan alıp okuma eylemini hiç kimseyle konuşmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ama kitabı diğer bir kitap okuyucundan temin ettiğiniz zaman, ortaya bir kitap arkadaşlığı çıkar. Hem de ortak noktası bir kitap olan arkadaşlık ki bu bir arkadaşlık başlangıcı için her zaman iyidir. Kitabı temin ettiğiniz okuyucuyla; kitap üzerine fikir yürütebilir, benzer kitap tavsiyelerinde bulunabilirsiniz. Hem bu işlemi satın alma yoluyla ve takas usulüyle de gerçekleştirebilirsiniz. Kitaplar, sosyalleşmenin anahtarıdır; doğru kilidi bulana.

 

4.  Doğayı Korumak

 

 

''Aslında bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil çünkü ağacın türüne ve ağırlığına göre durum değişiyor. Yine de genellikle çam ağaçlarının kullanıldığını düşünürsek bunun üzerinden bir hesaplama yapabiliriz. Kağıt üretim sektöründe kullanılan ortalama bir çam ağacının 730 kilogram ağırlığında olduğu söyleniyor.

Ağaçlar kesildiğinde önce kütükleri hamur haline getiriliyor. Bu işlemde randıman yüzde 50 civarında. Yani ağacın 365 kilogram ağırlığındaki bir bölümü kağıda dönüşüyor. Çünkü bu işlem için kütüklerin nispeten pürüzsüz olan kısımlarının tercih edilmesi gerek. Özetle 730 kilogram ağırlığındaki bir çam ağacından elde edilen kağıdın ağırlığı 365 kilogram civarında oluyor.

A4 boyutlarında 500 sayfa beyaz dosya kağıdının ağırlığı 2,5 kilograma karşılık gelmekte. Bu kağıt yapraklarını kullanarak hesaba devam edecek olursak her bir A4 sayfanın ağırlığı 5 gram olacağından; bu ağaçtan 73 bin adet kağıt yaprağı elde etmiş oluruz.'' [Kaynak]


Rakamlara bakıldığında ortada çok vahim bir tablo yok gibi görünse de, bu durumu dünya geneline yaydığımızda muazzam bir rakam çıkıyor ortaya. İkinci el kitap alarak, doğaya az veya çok katkıda bulunmuş olursunuz.


5. Sahaf Raflarında Kitap Aramak

 

 

 

 

 

Arayanlar bilir, sahafların karışık ve tozlu raflarında kitap aramanın cazibesi farklıdır. Artık birçok kitapçı elektronik sistemlerle stokları kayıt altında tutsa da, çoğu zaman kitabı aramak durumunda kalabiliyorsunuz. Bu arama sonucunda bir de aradığını kitabı bulduysanız, harika ! Tabi bu arama tarama işlemleri sırasında biraz da sabırlı olmak gerekiyor. Aradığınız kitabı bulamazsanız üzülmenize gerek kalmayabilir. Çünkü siz arama yaparken hiç aklınızda olmayan birçok kitabı kucaklamış kasaya doğru gidiyor da olabilirsiniz. 

 

 

İkinci el kitap almanın avantajları saymakla bitmez aslında. Biz şimdilik beş taneyle yetiniyoruz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle..

 

kitap, ikinci el kitap, kitap sat, morfeyus, kitap alan yerler, kitap al, kitap takas, ucuz kitap, kitaplarımı satmak istiyorum, kitaplar,
Favorilerinize Başarıyla Eklendi!
Favorilerinizden Başarıyla Kaldırıldı!